ZSZ - Kulturalnie

ZSZ - Kulturalnie

wtorek, 14 marca 2017

Wizyta w kinie - film "Mustang" w ramch projektu "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej"

 Beata Kucharczyk z klasy I wzA prezentuje swoje wrażenia po projekcji filmu "Mustang" w Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie.
Film reżyserowany przez Deniz Gamze Ergüven „Mustang” to intrygujący film o dojrzewaniu, odkrywaniu własnej seksualności i mrocznych rodzinnych tajemnicach, które nie mogą ujrzeć światła dziennego. Ale przede wszystkim jest to gorzka historia o poszukiwaniu wolności, za którą trzeba zapłacić czasem najwyższą cenę.Problem małżeństw nieletnich wiąże się z tradycją, która traktuje dziecko i kobietę przedmiotowo. Młode dziewczęta są zagrożone za sprawą swojej budzącej się do życia seksualności. Zachodzi niebezpieczeństwo, że splamią one wizerunek  swojej rodziny. Tak też dzieje się w filmie „Mustang”. Film został nagrodzony wielma nagrodami, oraz nominowany do najważniejszych światowych laurów, faworyt publiczności na wielu światowych festiwalach – ten film to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych sezonu w europejskim kinie. Publiczność na całym świecie pokochała  piątkę żywiołowych sióstr, które walczą o to, by żyć godnie i decydować samemu o swoim życiu.

Nominowany do Oscara (w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Pomimo, że film jest dramatem, nie jest bardzo ciężki. Oglądana niesprawiedliwość z pewnością wzbudza negatywne emocje, ale nie brakuje tam miejsca na radość, nadzieję, wzruszenie i miłość. Deniz Gamze Ergüven stworzyła film na bardzo trudny temat, ale zrobiła to w sposób zręczny i przede wszystkim bardzo pogodny. Szkoda tylko, że w Turcji film budzi tak wielkie kontrowersji. To, że niektórzy nie chcą poruszać takich tematów w XXI wieku, to nie znaczy , że problem nie istnieje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz